Kvinde før og nu: Københavns Kvindelige Diskussionsklub gennem 30 år Hent Pdf gratis [ePUB/MOBI]

Kvinde før og nu: Københavns Kvindelige Diskussionsklub gennem 30 år af Else Moltke

Bogreolen.dk


Kvinde før og nu: Københavns Kvindelige Diskussionsklub gennem 30 år


Sprog: Dansk
Pris: GRATIS

Hent | Læse bøger

“Kvinde før og nu” indeholder en historisk oversigt over Københavns Kvindelige Diskussionsklubs historie igennem de første 30 år af klubbens eksistens. Klubbens historie bliver blandt andet fortalt på baggrund af forfatter Else Moltkes personlige indtryk, erindringer og optegnelser og ud fra klubbens scrapbog.Klubben havde sin begyndelse i 1941 og blev allerede fra starten kaldt et formål i sig selv, der blev født af forholdene, alene på grund af efterspørgslen efter en social forening af denne karakter.Else Moltke (1888-1986), dansk forfatter. Else Moltke engagerede sig i kvinders vilkår og var sammen med forfatterkollegaen Thit Jensen med til at etablere Københavns kvindelige diskussionsklub i 1941. I sit forfattervirke var Moltke inspireret af det adelige ungdomsmiljø, som hun selv voksede op i, og Moltkeslægtens historiske betydning.